صنایع دستی

5 صنایع ‌دستی ایران که در جهان حرف اول را می‌زنند

ایران مهد هنر و خلاقیت است و دارای صنایع‌دستی بی‌شماری می‌باشد. شما با ورود به هر شهری در ایران شاهد صنایع‌دستی مخصوص همان شهر خواهید بود. هنرهای دستی ایران به مانند یک ماه درخشان بوده و چشم‌ها را به خود خیره می‌کنند و هرکدام به شیوه خود و با استفاده از مصالح و مواد مختلفی تولید شده‌اند.

انواع هنرهای دستی ایران

همانطور که می‌دانید کشورعزیزمان ایران دارای آثار و هنرهای دستی مختلفی است که باعث درخشش نام ایران و ایرانی در دنیا شده است. از جمله 5 صنایع‌دستی ایران که در جهان حرف اول را می‌زنند می‌توان به فیروزه کوبی، خاتم‌کاری، فرش ایرانی، قلم‌زنی و سفال و سرامیک اشاره کرد که فروش بالایی را در بازار به خود اختصاص داده است.

فیروزه‌ کوبی نماد هنرهای دستی ایران

فیروزه‌ کوبی نماد هنرهای دستی ایران

فیروزه کوبی 

فیروزه کوبی یکی از روش‌های تزیین ظروف مسی به شکلی کاملاً هنرمندانه می‌باشد.این هنر زیبا باوجوداینکه قدمت چندان طولانی ندارد ولی در داخل و خارج از کشور طرفداران بسیار زیادی دارد. ظروف فیروزه کوبی از کنار هم قرار دادن تکه‌های غیرقابل استفاده فیروزه ساخته‌شده که چسباندن این قطعات بر روی ظروف مسی شاهکاری بی‌نظیری را خلق می‌کند که نمایی فوق‌العاده جذاب را به اطراف خود می‌بخشد. فیروزه کوبی یکی از هنرهای دستی ایران و سوغاتی‌های اصفهان بوده که کادوی بسیار جذابی نیز محسوب می‌شود. برای اجرای فیروزه کوبی از اساتید مجرب و متخصص کمک گرفته‌شده و نتیجه آن ظروف چشمگیری است که در بازار مشاهده می‌کنید. تنوع تولیدات این هنر زیاد است و انواع ظروف مس و فیروزه در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند.

خاتم‌کاری

خاتم‌کاری یکی از دیگر صنایع‌دستی اصیل ایرانی است که بر روی اشیای مختلفی اجرا می‌شود و یکی از پرطرفدارترین آن‌ها مس می‌باشد. در این هنر مثلث‌های ریز به شکلی کاملاً هنرمندانه در کنار یکدیگر نقش می‌بندند و هر چه این مثلث‌ها ظریف‌تر و ریزتر باشد، جلوه کار نیز بیشتر خواهد بود. اجرای خاتم‌کاری بر روی ظروف مسی امروزه بسیار محبوب شده و شما شاهد ظروف متعدد زیادی هستید که به ظروف مس و خاتم معروف می‌باشند. هنر خاتم‌کاری شهرتی جهانی دارد و سفارشات بالایی از داخل و خارج از کشور را به خود اختصاص داده است. خاتم‌کاری روی چوب نیز شهرت بسیاری داشته و نمای فوق‌العاده‌ای دارد.

فرش ایرانی

فرش ایرانی

فرش ایرانی از برترین هنرهای دستی ایران

فرش ایرانی یکی از قدیمی‌ترین و نفیس‌ترین آثار دستی ایران است که در تمامی خانه‌های ایرانی به‌وضوح مشاهده می‌شود. فرش‌های دستی ارزش بسیار بالایی دارند و بسیار مورد استقبال طراحان دکوراسیون قرارگرفته است. فرش ایرانی برای اولین بار در دوران صفوی بسیار موردتوجه قرار گرفت و از آن پس به‌عنوان پوششی برای کف خانه شناخته شد و تاکنون نیز فرش‌ها یکی از اصلی‌ترین اجزای خانه به شمار می‌روند که تأثیر بسیاری بر روی نمای خانه دارد. فرش‌ها توسط زنان هنرمند ایرانی نقش بسته و به سایر کشورها صادر می‌شوند. فرش‌ها از تاروپودهای بسیار ریزی تشکیل‌شده‌اند که در کنار یکدیگر توانسته‌اند نقشی بسیار زیبا و دیدنی را ایجاد کنند. فرش‌ها دارای نقوش مختلفی هستند که هر نقش برای شهر مخصوصی از ایران بوده و نمادی از هویت ایرانیان می‌باشد.

قلم‌زنی

کشور ایران همواره مهد هنرمندانی است که به‌صورت های مختلفی هنر خود را پیاده‌سازی می‌کنند و در این میان قلم‌زنی یکی از این روش‌ها بوده که بسیار جذاب و تماشایی می‌باشد. قلم‌زنی هنری تصویری است که از حکاکی نقوش بر روی ظروف فلزی همچون برنج، نقره، طلا و مس ایجاد می‌شود. این نقوش بر اثر ضرباتی که به‌وسیله چکش و به شکلی ظریف و هنرمندانه بر روی ظروف وارد می‌شود، شکل می‌گیرد. قلم‌زنی هنری بسیار نفیس و ارزشمند است که تأثیر بسیاری بر روی دکوراسیون خانه دارد و نقش‌مایه‌ها و نقوش به‌کاررفته در هنر قلم‌زنی نشان از فرهنگ غنی ایرانیان را به رخ همگان می‌کشد.

هنر سفال وسرامیک

هنر سفال وسرامیک

سفال و سرامیک

هنر سفالگری یکی از قدیمی‌ترین هنرهای دستی ایران است که بسیاری از این آثار دستی را می‌توانید در موزه‌های داخلی مشاهده کنید. سفال و سرامیک یکی از میراث بسیار ارزشمند ایران بوده که نقش بسیار مهمی را درگذشته ایفا می‌کرد و امروزه به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین اشیا تزئینی مورداستفاده قرار می‌گیرد. درواقع هر شی ای که پس از حرارت ماهیتش تغییر کند سرامیک می‌گویند به همین دلیل سرامیک نوعی سفال محسوب می‌شود. درگذشته طرح‌های سفال و سرامیک کاملاً به‌صورت دستی بود ولی امروزه این کار با استفاده از دستگاه‌های مخصوص و به شیوه‌ای آسان‌تر صورت می‌گیرد. هنر سفال و سرامیک از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد به‌گونه‌ای که در برخی از شهرهای ایران برای تأمین نیاز خریداران کارگاه‌های سفال‌گری کوچکی نیز راه‌اندازی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *