مقالات

کارگاه فیروزه کوبی کریمی

کارگاه فیروزه کوبی کریمی

یکی از زیباترین صنایع دستی اصفهان فیروزه کوبی می‌باشد. ساخت محصولات صنایع دستی فیروزه در کارگاه فیروزه کوبی انجام می‌شود. اگر به اصفهان سفر کنید کارگاه‌های هنری فراوانی را در مراکز هنری شهر مشاهده می‌کنید. در این نوشتار به بررسی کارگاه فیروزه کوبی و اقداماتی که در آن انجام می‌شود می‌پردازیم.

هنر فیروزه کوبی چیست؟

اگر در فروشگاه‌های صنایع دستی به ویژه در شهر اصفهان به ویترین فروشگاه‌ها نگاه کرده باشید محصولات فیروزه کوبی را مشاهده کرده‌اید. هنر فیروزه کوبی قرار دادن سنگ فیروزه در قطعات ریز و منظم به صورت موزاییکی در کنار یکدیگر است که بر روی بدنه ظروف مسی قرار می‌گیرند.

این قطعات فیروزه باید درفاصله‌های منظم و بسیار نزدیک به هم چیده شوند تا ارزش هنری کار بالا برود. در کارگاه های هنر اصفهان استاد هنرمند در کنار هنرجویان و کارآموزان به اجرای این هنر می‌پردازند. صنایع دستی فیروزه و هنرهای مربوط به آن حدود ۶۰ سال پیش در ایران اجرا شده و امروزه به یکی از پرطرفدارترین و زیباترین صنایع دستی اصفهان تبدیل شده است.

کارگاه های استاد کریمی به دلیل کیفیت بالای تولیدات و تنوع محصولات و استفاده از مواد اولیه مرغوب در اصفهان رونق فراوان دارد و تولیدات ایشان به شهرهای دیگر و حتی خارج از ایران نیز صادر می‌شود.

مراحل ساخت ظروف فیروزه کوبی
مراحل ساخت ظروف فیروزه کوبی

مراحل ساخت ظروف فیروزه کوبی

کارگاه فیروزه کوبی در اصفهان

می‌توان گفت تمامی صنایع دستی و تولیدات هنری در کارگاه‌های کوچک و بزرگ تولید شده و از آنجا به بازار عرضه می‌شوند. کارگاه‌های اجرای هنز فیروزه نیز همان‌گونه که از نامش پیداست مکانی است که در آن به اجرای هنر فیروزه کوبی پرداخته می‌شود و کلیه ابزار و تجهیزات مورد نظر این کار در کارگاه وجود دارد.

کارگاه های فیروزه کوبی حامد کریمی در شهر اصفهان و اطراف آن قرار دارد و محصولات متنوع فیروزه کوبی در آن ساخته می‌شود. کارگاه‌های استاد کریمی با دارا بودن پیشینه درخشان در تولید فیروزه کوبی محصولات خود را به صورت شناسنامه دارد و با ضمانت در اختیار مشتریان عزیز قرار می‌دهند.

راه اندازی کارگاه

بسیاری از علاقمندان هنر فیروزه تمایل دارند به صورت مستقل به اجرای هنر فیروزه بپردازند. برای این کار باید یک کارگاه هنری راه اندازی نمایند. این مکان هنری می‌تواند در ابعاد کوچک مانند اختصاص دادن اتاقی در منزل و یا راه اندازی کارگاه بزرگ با ابعاد گسترده‌تر صورت گیرد. بسیاری از افرادی که به اجرای فیروزه کوبی در منزل می‌پردازند این کارگاه کوچک را راه اندازی کرده، به شناسایی بازار می‌پردازند و سپس محصولات خود را یا از طریق فروشگاه‌های آنلاین صنایع دستی و یا از طریق فروشگاه‌های سطح شهر به فروش می‌رسانند.

یکی از تحقیقات بازار صنایع دستی ایران اجناس چینی و تولیدات بی‌کیفیت و نامرغوبی است که از کشورهای دیگر وارد می‌شود. هنگامی‌که به راه اندازی کارگاه های فیروزه کوبی یا صنایع دستی دیگر می‌پردازید باید با بهره‌گیری از دانش و تجربه لازم بتوانید محصولات باکیفیت تولید کنید تا این تهدیدها تولیدات شما را تحت تأثیر قرار ندهد.

هزینه راه اندازی کارگاه

برای راه اندازی این کارگاه هنری در ابتدای کار نیاز به سرمایه چند صد میلیونی نیست. بسیاری از افرادی که در این حوزه وارد شده و به اجرای کار پرداخته‌اند با حدود ۵۰ میلیون تومان سرمایه توانسته‌اند ابزار و وسایل مورد نیاز خود را تهیه کنند. در صورتی که در ابتدای راه هستید و تمایل دارید با هزینه کم و با تولید محدود به این حیطه وارد شوید می‌توانید کارگاهی به متراژ حداکثر ۵۰ مترمربع راه اندازی کنید.

اداره کردن کارگاه های کوچک بسیار ساده‌تر است و در عین حال می‌توانید علاوه بر پایدار کردن سفارش‌ها و تولیدات خود به سرمایه گذاری بیشتر و شناسایی وضعیت بازار بپردازید. در صورتی که سرمایه مورد نیاز را در اختیار دارید می‌توانید کارگاه بزرگ و گسترده‌تری را راه اندازی کنید.

بدیهی است چنین کارگاهی نیروی‌های کار بیشتری نیاز دارد که تولیدات بیشتری داشته و به فروش بالاتری دست خواهد یافت. بسیاری از ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی نیز به ارائه تسهیلات راه اندازی کارگاه صنایع دستی می‌پردازند که با بهره‌گیری از این تسهیلات می‌توانید بخشی از هزینه‌های راه اندازی کارگاه‌های فیروزه کوبی را تأمین کنید.

کارگاه های فیروزه کوبی حامد کریمی در اصفهان
کارگاه های فیروزه کوبی حامد کریمی

کارگاه های فیروزه کوبی حامد کریمی در اصفهان

پیش‌نیازهای راه اندازی کارگاه

هنگامی که تصمیم گرفتید کارگاه مورد نظر خود را راه‌اندازی کنید ابتدا باید به سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه برای دریافت مجوز مراجعه نمایید. دریافت این مجوز وابسته به میزان مهارت فرد در انجام هنر و صنایع دستی او می‌باشد. هنگامی که به سازمان صنایع دستی و میراث فرهنگی مراجعه می‌کنید باید گواهینامه مهارت در رشته هنری مورد نظر به همراه داشته باشید و با ارائه‌ی آن درخواست راه اندازی کارگاه هنری نمایید. پس از دریافت مجوز راه اندازی کارگاه می‌توانید مکانی را برای کارگاه انتخاب کنید. پس از مشخص شدن مکان کارگاه باید ابزار و تجهیزات مورد نیاز را تهیه کرده، افراد مورد نظر را به کار بگیرید و کار خود را آغاز کنید.

در کارگاه فیروزه کوبی چه اقداماتی انجام می‌شود؟

اگر به مراحل تهیه و ساخت ظروف فیروزه کوبی آشنایی داشته باشید می‌دانید که این محصولات پس از طی یک فرایند سه مرحله‌ای تولید می‌شوند. مراحل زرگری، فیروزه کوبی و پرداخت‌کاری سه مرحله اصلی اجرای فیروزه کاری می‌باشد. همه این مراحل در کارگاه فیروزه کوبی کامل و جامع قابل اجراست. بعضی از این مکان های هنری به دلیل محدودیت فضا برخی از اقدامات را برون‌سپاری کرده و از افرادی خارج از کارگاه کمک می‌گیرند. اما مرحله اصلی فیروزه کاری که قرار دادن قطعات فیروزه بر روی بدنه ظروف فیروزه کوبی و چسباندن آن‌ها توسط چسب فیروزه کوبی است انجام می‌شود.

ذکر این نکته در پایان این مطلب ضروری است که علاقمندان هنر فیروزه می‌توانند در صورت تمایل طور از کارگاه‌های فیروزه کوبی کریمی دیدن کنند و به ثبت سفارش نیز بپردازند. در زیر تصاویری از مراحل انجام فیروزه کوبی در کارگاه های فیروزه کوبی استاد حامد کریمی آورده شده است:

author-avatar

درباره صنایع دستی حامد کریمی

صنایع دستی حامد کریمی از سال 85 درزمینهٔ تولید محصولات فیروزه کوبی، قلم‌زنی و میناکاری آغاز به کار نمود. برند کریمی همیشه محصولات باکیفیتی ارائه نموده و همواره در تلاش است با حفظ کیفیت و رضایت مشتری به تنوع محصولات بپردازد و جایگاه خود را ارتقا ببخشد. این برند هم اکنون جز برترین برندهای تولید صنایع دستی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =