مقالات

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

تشخیص ظروف مسی تقلبی

تشخیص ظروف مسی تقلبی

برای کسانی که قصد خرید ظروف زیبای مسی را دارند اصل بودن ظروف فاکتور مهمی به شمار می رود. اما واقعا معیار و یا راهی برای تشخیص  ظروف مسی اصل از تقلبی وجود دارد؟این ظروف از قدیمی ترین ظروف سرزمین ایران به شمار می رود.تا حدی که ظروف مسی متعلق به پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح در ایران یافت شده است. استفاده از این ظروف هنوز رایج است و سرویس های ظروف مسی هواداران زیادی دارد. که امروزه با با نقاشی کردن زوی ظروف مسی که هنر  مس و پرداز نامیده می شود زیبایی چشم نوازی به این ظروف بخشیده است.ظروف مسی شامل: کتری، سینی، دیگ، قابلمه، تابه، قوری و … هستند که در آشپزخانه‌های سنتی به وفور دیده می شوند. برای خرید این اقلام خوب است توانایی تشخیص ظروف مسی تقلبی از اصل از را داشته باشید.

نحوه تشخیص ظروف مسی تقلبی از اصل

برای تشخیص ظروف مسی تقلبی از اصل چند راهکار وجود دارد که شما میتوانید آنها را مورد بررسی قرار دهید.

تشخیص از طریق ظاهر ظروف :

 غالبا افراد سودجو برای تولید ظروف مسی تقلبی به جای مس از ورقه‌های مس استفاده می کنند که در مقایسه با استاندارد بسیار نازکند. این نازکی باعث می شود که این ظروف به راحتی سوراخ شوند و یا خراش بردارند و یا حتی پوسته پوسته شده باشند. یک ظرف مسی اصل باید صاف و یک دست باشد. 

تشخیص ظروف مسی تقلبی

تشخیص ظروف مسی تقلبی

تشخیص از طریق رنگ ظروف :  ‌ 

یکی از راه ها برای تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی رنگ خود ظرف است. ظرف مسی اصل درخشان و قرمز رنگ است. اگر از آلیاژ برنج در این ظروف به کار رفته باشد رنگ‌های زرد در آن پدیدار می شود. علاوه بر آن دیگر ظرف درخشان نیست و مات می شود. البته برای ساخت خود آلیاژ برنج به مس نیاز است. در نتیجه اگر مس آن به مقدار زیاد به کار رفته باشد ممکن است نتوانید به راحتی متوجه تفاوت رنگ آنها شوید. پس بهتر است در مقابل نور آنها را نگه دارید اگر رنگی به جز قرمز متمایل به قهوه ای دیدید احتمال تقلبی بودن آن بالاست. رنگ‌هایی مانند: زرد، سبز زرد، قهوه ای زرد و یا نارنجی. 

تشخیص از طریق صدای ظروف :

 یک ظرف مسی اصل ضخامت خوبی دارد. در نتیجه اگر به آن ضربه بزنید صدای بم و کلفت ضعیفی از آن می شنوید. اما یک ظرف مسی تقلبی صدای تیز و بلندی دارد.

تشخیص از طریق آهنربا :

 یک راه بسیار راحت تشخیص آهن رباست. گاهی افراد متقلب ظروف آهنی را با لایه ای از مس می پوشانند و به عنوان یک ظرف مسی به فروش می رسانند. در نتیجه به همراه داشتن یک آهنربا به تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی کمک شایانی می کند. حواستان باشد در تمام قسمت های کف، دیواره، دسته ها و درب ظرف آهنربا را امتحان کنید. اگر آهنربا به ظرف بچسبد؛ ظرف شما اصل نیست.

تشخیص از طریق وزن ظروف :

 همان طور که ذکر شد ظروف مسی ضخامت زیادی دارند. علاوه بر آن چگالی ظروف مسی بیشتر از ظروف برنج و آهن است. در نتیجه ظروف مسی اصل سنگین تر هستند. اگر مقایسه کنید خواهید دید که ظروف مسی اصل امروزه سبک تر از ظروف مسی قدیم هستند. این کار به خاطر مقرون به صرفه بودن قیمت این ظروف است. اما ظروف تقلبی با اختلاف زیادی سبک هستند. به طور مثال یک سینی با شعاع 9 سانتی متر باید وزنی معادل نیم کیلو داشته باشد. 

تشخیص از طریق سایز ظروف :

 ظروف مسی دارای قالب‌های کاملا یکسان هستند. یعنی همه ظروف مسی از لحاظ سایز و اندازه کاملا هم اندازه اند. پس اگر می بینید قد و قواره ظرف مسی مورد نظر کمی نو و عجیب است احتمالا تقلبی است.

تشخیص از طریق درون ظروف :

 درون ظرف‌های مسی اصل لایه ای از قلع اصل کار شده است. این کار به این خاطر انجام می شود که اگر فلز مس با غذاهای اسیدی واکنش دهد و وارد بدن شود برای بدن مضر خواهد بود. در نتیجه لایه ای از قلع در داخل ظروف مسی کار می کنند تا محافظ غذاها و بدن باشد. در ظروف تقلبی اغلب به جای قلع اصل از آلیاژهای دیگر استفاده می شود و یا ممکن است به درستی و با دقت این کار را انجام ندهند. لذا دقت داشته باشید که درون ظروف مسی باید کاملا درخشان، صاف و بدون سوراخ باشند و لکه‌های سیاه و … در آن وجود نداشته باشند. حتی اگر بعد از مدتی استفاده، ظرف مسی سوراخ یا خراش پیدا کرد مجددا آن را به پیش کارگاه مسگران ببرید تا تعمیر شود. 

تشخیص از طریق لبه های ظروف :

 لبه‌های ظروف مسی بخاطر اینکه باعث بریدن دست نشوند. یا لب را هنگام نوشیدن پاره نکند خم کاری می شوند. در نتیجه سطح لبه ظروف و جام‌ها کاملا یک دست و صاف و صیقلی هستند. اگر می بینید ظرف مورد نظر تیز است و لبه دارد از خریدن آن صرف نظر کنید. 

شاید برای شما جذاب باشد،مقاله‌ای با عنوان مس و پرداز، هنری خلاقانه و چشم نواز را که در این سایت تهیه شده است را نیز مشاهده کنید .

author-avatar

درباره صنایع دستی حامد کریمی

صنایع دستی حامد کریمی از سال 85 درزمینهٔ تولید محصولات فیروزه کوبی، قلم‌زنی و میناکاری آغاز به کار نمود. برند کریمی همیشه محصولات باکیفیتی ارائه نموده و همواره در تلاش است با حفظ کیفیت و رضایت مشتری به تنوع محصولات بپردازد و جایگاه خود را ارتقا ببخشد. این برند هم اکنون جز برترین برندهای تولید صنایع دستی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =