آموزش فیروزه کوبی در منزل

بسیاری از صنایع دستی اصفهان قابلیت آن را دارند که به صورت شخصی و در منزل اجرا شوند. برای مثال اجرای فیروزه کوبی در منزل یکی از هنرهای دستی بسیاری از بانوان خانه دار است. ساخت محصولات و صنایع دستی فیروزه کوبی نیازمند داشتن کارگاهی است که با استفاده از ابزار و وسایل و مواد اولیه تولید شوند. در این مقاله به بررسی فیروزه کوبی در منزل و نحوه فروش محصولات می پردازیم.

صنایع دستی فیروزه کوبی

اگر شما هم به صنایع دستی و هنرهای تزیینی علاقمند باشید با فیروزه‌کوبی آشنایی دارید. فیروزه کوبی یکی از صنایع دستی ایران است که در ابتدا در استان خراسان اجرا شده و کم کم توسط استادان و هنرمندان مختلف به شهرهای مختلف ایران وارد شده است. امروزه فیروزه کوبی به عنوان هنری ۶۰ ساله در ایران رواج دارد و اصلی ترین پایگاه اجرای صنایع دستی فیروزه کوبی شهر اصفهان می باشد. هنرمندان این صنعت زیبا در کارگاه فیروزه کوبی وسایل و مواد اولیه مورد نیاز خود را تهیه کرده و به اجرای کار می پردازند.

گردشگران و مسافران برای خرید ظروف فیروزه کوبی از فروشگاه های صنایع دستی و همچنین کارگاه های فیروزه کوبی بازدید به عمل می‌آورند. صنایع دستی فیروزه کاری یکی از زیباترین صنایع دستی اصفهان است که در تزیین دکوراسیون منزل کاربرد فراوانی دارد و چشم انداز زیبایی را ایجاد می کند. بسیاری از شرکت ها و سازمان ها برای تهیه هدایای مدیریتی از صنایع دستی استفاده می کنند که می‌ توان به عنوان نفیس ترین آن ها از هنر فیروزه کوبی نام برد.

آیا اجرای فیروزه کوبی در منزل امکان پذیر است؟

آیا شما هم به صنایع دستی و هنرهای فیروزه علاقمند شده اید؟ آیا فرصت و شرایط کار در بیرون از منزل را ندارید و ترجیح می دهید تولیدات خود را در منزل تهیه کنید؟ آیا تا به حال به راه اندازی کارگاه فیروزه کوبی در منزل فکر کرده‌ اید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت می باشد باید بگویم که راه اندازی کارگاه فیروزه کوبی در منزل امکان پذیر است و شما با سرمایه ای اندک می توانید به اجرای هنر فیروزه کاری در منزل بپردازید.

هنر فیروزه کوبی بیشتر از هر چیز به دقت و ظرافت نیاز دارد. اگر در اجرای کارهای ظریف و هنری تبحر دارید و یا علاقمند به هنرهای دستی هستید به راحتی می توانید اجرای فیروزه کوبی در خانه را تجربه کنید. انجام این هنر در سه مرحله انجام می شود که قبل از آن باید مواد اولیه و وسایل مورد نیاز را تهیه کنید. پس از گذراندن دوره آموزش فیروزه کوبی در منزل می توانید تولیدات هنری خود را از طریق فروشگاه های سطح شهر و یا فروشگاه های صنایع دستی اینترنتی به فروش برسانید.

چسباندن فیروزه بر روی ظرف مسی
چسباندن فیروزه بر روی ظرف مسی

آموزش فیروزه کوبی در منزل

اکنون که تصمیم خود را گرفته اید و تصمیم دارید بدون خارج شدن از منزل صنایع دستی مورد نظر خود را تولید کنید با ما همراه باشید. ابتدا باید مواد اولیه مورد نیاز در فیروزه کوبی را تهیه کنید. سنگ فیروزه نیشابور که به عنوان مرغوب ترین نوع فیروزه در سطح ایران و جهان شناخته می‌شود به عنوان مواد اولیه اصلی و اساسی می باشد. برای شناختن انواع سنگ فیروزه می توانید مقالاتی که قبلاً در سایت ما بارگذاری شده است را مطالعه کنید.

پس از خرید سنگ فیروزه باید چسب فیروزه کوبی را تهیه کنید که با استفاده از آن بتوانید قطعات فیروزه را بر روی ظرف مسی بچسبانید. چسب فیروزه‌ کوبی نیز یکی از از مباحث بسیار مهم در این هنر است که می توانید در مورد آن به خوبی تحقیق کنید و با توجه به ظرف مورد نظر خود ترکیبات آن را مشخص کرده و خریداری کنید. چسب فیروزه کوبی چیست و طرز تهیه آن چگونه است؟ نام مقاله ای است که قبلاً در مورد چسب یا لاک مورد استفاده در این هنر برای شما قرار داده ایم.

اگر ابزار و مواد لازم را تهیه کرده اید اکنون باید ظرف مورد نظر خود را که می‌تواند در شکل ها و اندازه های مختلف باشد تهیه کنید و بر روی آن فیروزه کاری انجام دهید. این ظروف می تواند به صورت گلدان، کشکول، سنبلدان، تنگ، شیرینی خوری، شکلات خوری و غیره باشد.

خرید سنگ فیروزه برای فیروزه کوبی در منزل
خرید سنگ فیروزه برای فیروزه کوبی در منزل

مراحل اجرای فیروزه کوبی در خانه

اکنون نوبت به اجرای فرآیند فیروزه کوبی رسیده است. اگر آموزش فیروزه کوبی در منزل را به خوبی فرا گرفته باشید می دانید که به راحتی می‌ توان آن را در محیط کوچکی مانند خانه پیاده سازی کرد.

مهمترین بحث در اجرای این هنر قرار دادن و چسباندن دقیق و نزدیک به هم قطعات سنگ فیروزه بر روی ظرف می باشد. علاوه بر دقت در انتخاب سنگ و فاصله کم میان آنها چسب مورد استفاده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به دو روش می توانید این کار را انجام دهید:

  1. به کارگیری ترکیب لاک و کالیفن به صورت دست ساز که به نسبت ۶ به ۴ انجام می شود. کالیفن از چوب درخت کاج و لاک از چوب درخت گردو استخراج می شود که ترکیب مناسب این دو ماده می تواند باعث استحکام در ظروف تولیدی شما شود. در صورتی که این چسب سیاه رنگ حرارت زیادی ببیند چسبندگی خود را از دست داده و مقاومت آن کم می شود. ترکیب نامناسب این دو ماده نیز موجب به وجود آمدن حباب های ریز می شود بنابراین در ترکیب این دو ماده دقت کنید.
  2. در روش دوم از چسب های اپوکسی که به عنوان چسب مدرن شناخته می‌شود در فیروزه کوبی در منزل استفاده می شود. چسب اپوکسی دارای مقاومت بسیار بالایی است و به سرعت خشک می شود. مزیت دیگر چسب مدرن فیروزه کوبی حرارت ندادن آن است، زیرا حرارت دادن چسب در روش اول موجب آسیب دیدن سنگ فیروزه می شود. بنابراین اگر می خواهید بدون دغدغه و سرعت عمل چسباندن قطعات فیروزه انجام شود می‌ توانید از چسب اپوکسی فیروزه‌ کوبی استفاده کنید.
فیروزه کوبی بر روی ظرف مسی
فیروزه کوبی بر روی ظرف مسی

تولید ظروف فیروزه کوبی در منزل

پس از پایان عمل چسباندن قطعات فیروزه بر روی ظروف مسی باید ظرف را به مدت دو روز در جای مناسبی قرار دهید تا به خوبی خشک شود. بعد از خشک شدن باید عمل صیقل دادن آن با استفاده از سمباده انجام شود. هنگامی که سطح ظرف با استفاده از سمباده صیقل داده شد و برجستگی ها از بین رفت باید اسپری ثابت کننده پلی استر برای حفاظت از ظرف بر روی آن زده شود. با این کار به خوبی از ظرف محافظت می شود و در برابر ضربه ها و برخی مواد محافظت می شود. علاوه بر آن ظاهر ظرف بسیار شفاف و صیقلی شده و درخشندگی خاصی پیدا می کند.

اکنون که ظروف فیروزه کوبی را به دست خود تهیه کرده‌اید می توانید آن را به مراکز فروش ببرید. امروزه این هنر پرطرفدار علاوه بر کارگاه های تولیدی توسط خانم های خانه دار در منزل هم تهیه می شود. فیروزه‌ کوبی در منزل یکی از مشاغل خانگی هنری است که نسبت به سایر صنایع دستی درآمد بیشتری دارا می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 11 =