مقالات

خواص انگشتر فیروزه و مزیت‌های استفاده از آن

انگشتر فیروزه

سنگ فیروزه در ایران از معادن شهرهای مختلف به ویژه نیشابور استخراج می شود و کاربردهای گوناگونی دارد. انگشتر فیروزه یکی از ساخته های هنرمندان ایرانی است که در طرح ها و نقش های مختلف ساخته می شود و طرفداران خاص خود را دارد. همچنین خواص انگشتر فیروزه را در ادامه با یکدیگر بررسی می کنیم.

دیدگاه پزشکان قدیم درباره خواص سنگ فیروزه

از دید کارشناسان مختلف و بزرگان گذشته تا کنون سنگ فیروزه داری اهمیت فراوانی است. این سنگ معدنی گرانبها دارای ساختار پیچیده ای است و مواد شیمیایی تشکیل دهنده آن موجب وجود چنین خواصی در این سنگ می شوند.

باورهای مختلفی از گذشته تاکنون در زمینه خواص سنگ فیروزه وجود دارد که البته این دیدگاه ها مبنای علمی چندانی ندارد اما به دلیل محبوبیت این سنگ همواره انگشتر فیروزه قابل استفاده بوده است. همانگونه که می دانید فیروزه تحت تاثیر عناصر شیمیایی خاص پس از گذشت سالیان دراز به دست می آید.

در زمان های گذشته درباره وجود خواص و تاثیرات مثبتی که سنگ فیروزه بر بدن انسان دارد باورهایی وجود داشته است. در آن زمان که از آزمایش ها و پژوهش های علمی امروز اثری وجود نداشته بسیاری از پزشکان از مواد طبیعی برای درمان و یا کم کردن درد بیماران استفاده می کردند.

پزشکان آن زمان برای درمان درد چشم از پودر سنگ فیروزه استفاده می کردند به گونه ای که بیمار این پودر را به صورت سرمه بر چشم خود بکشند. میزان کارایی این این توصیه ها بر ما معلوم نیست.

 سنگ فیروزه

سنگ فیروزه

خواص انگشتر فیروزه

فیروزه سنگی زنده است و از عوامل مختلف تاثیر می پذیرد. اعتقاد به خواص انگشتر فیروزه جنبه ماورایی دارد و از طرفی علم ثابت شده نیست اما مردم ایران و کشورهای مختلف به انرژی مثبتی که هنگام در دست داشتن انگشتر فیروزه احساس می‌کنند و معتقدند.

در گذشته برای پیروزی در جنگ ها دشمنان انگشتر فیروزه در دست می کردند. بسیاری از گذشتگان بر این باور بودند که در دست داشتن این انگشتر بلاها و آفت ها را از شخص دور می کند.

فیروزه هنگامی که از معدن خارج میشود رنگ آبی زیبایی دارد اما همان گونه که گفته شد این سنگ زنده است و هنگام قرارگیری در محیط های مختلف و یا برخورد با اشیا و مواد گوناگون تغییر رنگ می دهد. در گذشته نیز باور داشتند هنگامی که شخص بیماری انگشتر فیروزه در دست کند بیماری او کم کم برطرف می شود و رنگ فیروزه کدر می شود.

یکی از خاصیت های انگشتر فیروزه بالا رفتن اعتماد به نفس و آرامش بیشتر است. به طور کلی درباره خواص انگشتر فیروزه ای آنچه از گذشته تا کنون گفته شده نشان دهنده محبوبیت آن است.

بدلیجات فیروزه و سنگ فیروزه

بدلیجات فیروزه و سنگ فیروزه

باور مردم چین و اروپا به سنگ فیروزه

همانگونه که گفته شد از سنگ فیروزه از گذشته تا کنون برای ساخت زیور آلات و اشیا تزیینی استفاده می شود. فیروزه هایی که از معادن مختلف در انسان نقاط جهان به دست می آید دارای رنگ های مختلفی است. سنگ فیروزه اصل به رنگ آبی می باشد اما در معادن گوناگون رنگ های آبی آسمانی، سبز، آبی روشن و سبز آبی مشاهده شده است.

به دلیل علاقه مردم به رنگ آبی که آن هم به خاطر اهمیت و احترام به پدیده های طبیعی مانند باران، دریا و طبیعت است سنگ فیروزه جایگاه ویژه ای در میان مردم در کشور های مختلف پیدا کرده است. این علاقه موجب شده که دیدگاه های مثبتی نسبت به سنگ فیروزه وجود داشته باشد.

در چین و تبت سنگ فیروزه مقدس شمرده می شده است و مردم خواص انگشتر فیروزه را از نظر دور نداشته و برای در امان ماندن از بیماری ها آن را همواره با خود به همراه داشتند.

در هندوستان نیز معادن متعدد فیروزه وجود داشته است و مردم برای دور کردن انرژی های منفی از زیورآلات فیروزه ای استفاده می کردند.

در اروپا نیز سنگ فیروزه یافت می شده است و مردم آن سرزمین نیز برای انگشتر فیروزه اهمیت خاصی قائل هستند.

انگشتر فیروزه

انگشتر فیروزه

فضیلت انگشتر فیروزه

دیدگاه بزرگان نیز درباره انگشتر فیروزه خواندنی است. پیامبر اسلام و امامان درباره استفاده از انگشتر فیروزه سخنانی گفته اند که که اهمیت و محبوبیت این سنگ معدنی زیبا افزوده است.

پیامبر اسلام (ص) استفاده از انگشتر فیروزه را مستحب و مفید شمرده‌اند توصیه نموده اند که در جنگ ها همواره انگشتر‌ فیروزه به دست داشته باشید. همچنین توصیه نموده اند که بهتر است هر روز به سنگ فیروزه نگاه کنید.

امام صادق (ع) نیز این سنگ را محبوب دانسته و برآورده شدن دعاهای شخصی که انگشتر فیروزه در دست دارد را ذکر نموده اند.
آرامش یافتن، درمان دردها و بیماری ها، برآورده شدن دعاها هنگام به همراه داشتن سنگ فیروزه نیز از فضیلت هایی است که برای انگشتر فیروزه برشمرده‌اند.

روش نگهداری انگشتر فیروزه

همانگونه که گفته شد سنگ فیروزه پس از استخراج در معدن نیز به دلیل داشتن ترکیبات شیمیایی خاص خود همچنان با مواد مختلف ترکیب می شود. به همین دلیل برای نگهداری از سنگ فیروزه چه در قالب زیورآلات و چه در قالب ظروف مختلف باید نکات ضروری را در نظر داشته باشید.

بهتر است سنگ فیروزه را در کنار سنگ های معدنی دیگر قرار ندهید. ظروف فیروزه کوبی شده به دلیل داشتن روکشی از پلی استر از مجاورت با هوا در امان هستند و تغییر رنگ نمی یابد. اما زیورآلات فیروزه ای همواره در اثر نگهداری نادرست و یا برخورد با مواد مختلف تغییر رنگ می دهند و جلوه اصلی آنها از بین می رود. استفاده از آب لوله کشی موجب از بین رفتن رنگ اصلی فیروزه می شود زیرا کلر موجود در آب با فیروزه ترکیب می شود.

مواد معطر مانند عطر و ادکلن، شوینده های مختلف، روغن ها و کرم ها موادی هستند که انگشتر فیروزه زنانه را از بین می برند. بنابراین هنگامی که تمایل دارید از این ساختارهای فیروزه ای استفاده کنید مراقب باشید زیورآلات فیروزه ایتان با این مواد برخورد نکند.

author-avatar

درباره صنایع دستی حامد کریمی

صنایع دستی حامد کریمی از سال 85 درزمینهٔ تولید محصولات فیروزه کوبی، قلم‌زنی و میناکاری آغاز به کار نمود. برند کریمی همیشه محصولات باکیفیتی ارائه نموده و همواره در تلاش است با حفظ کیفیت و رضایت مشتری به تنوع محصولات بپردازد و جایگاه خود را ارتقا ببخشد. این برند هم اکنون جز برترین برندهای تولید صنایع دستی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − پنج =