مقالات

فیروزه ایران و انواع آن

فیروزه ایران

فیروزه عمدتاً در سنگ‌های آتش‌فشانی که توده‌های نفوذی و نیمه عمیق در آن‌ها نفوذ نموده قابل مشاهده است. مهم‌ترین معادن فیروزه ایران شامل کانسار فیروزه نیشابور، کانسار فیروزه باغو (دامغان)، الله آباد و یخ آباد (کاشمر)، اندیس فیروزه عبدالله گیو، اندیس فیروزه علی آباد تفت، کانسارهای مس چاه فیروزه (شهربابک) و میدوک هستند.

مهم‌ترین معدن فیروزه جهان، معدن فیروزه نیشابور است که به دلیل چشم نوازی و کیفیت و مرغوبیت خاصی که دارد یکی از معروف‌ترین سنگ‌های جهان است. اکنون با گذشت سال‌های طولانی هنوز فیروزه نیشابور در بین مردم از محبوبیت خاصی برخوردار است.

فیروزه نیشابور مشهورترین فیروزه ایران

نیشابور یکی از معروف‌ترین معدن‌های فیروزه جهان را داراست. می‌توان گفت علت اصلی معروفیت این شهر وجود معادن فیروزه آن می‌باشد. به طوری که آوازه آن به دورترین نقاط جهان رسیده و مشتاقان این سنگ‌های زیبا و قیمتی حتی ایران را به نام فیروزه می‌شناسند و برای بازدید از این معدن فیروزه ایران به کشور ما سفر می‌کنند.

فیروزه نیشابور یکی از قدیمی‌ترین معادن فیروزه جهان است که در استان خراسان قرارگرفته است. معدنی که پس از هفت هزار سال هنوز متروکه نشده، فیروزه‌اش همچنان در بین جهانیان معروف است و در پیش چشمان علاقمندان خودنمایی می‌کند.

با وجود اینکه فیروزه نیشابور را به نام شهرستان نیشابور می‌شناسند اما پس از بزرگ شدن شهرهای اطراف نیشابور و شکل گیری “شهرستان فیروزه” هم اینک “شهرستان معدن” نیز از محدوده “شهرستان نیشابور” خارج شده و جزء تقسیمات منطقه‌ای شهرستان فیروزه قرار گرفته است. با این حال مردم جهان نیشابور را با نام فیروزه نیشابور می‌شناسند.

انواع فیروزه نیشابور

بهترین نوع فیروزه از نظر کیفیت، رنگ و ارزش در کانسار نیشابور وجود دارد که یکی از قدیمی‌ترین معادن جهان است و از 4000 سال پیش از آن فیروزه استخراج می‌شود. معادن فیروزه نیشابور در 55 کیلومتری شمال غرب شهرستان نیشابور، 35 کیلومتری شمال غرب شهر فیروزه و در 4 کیلومتری شمال غرب روستای معدن واقع شده است.

برای دسته بندی فیروزه ایران در نیشابور، سنگ‌های فیروزه را به دو دسته تقسیم می‌کنند:

  • خاکی
  • سنگی

که در این بین فیروزه‌های خاکی از مرغوبیت بیشتری نسبت به فیروزه سنگی برخوردار هستند.

فیروزه کرمان

فیروزه کرمان

فیروزه کرمان

فیروزه کرمان (میدوک) یکی دیگر از انواع فیروزه ایران است که در استان کرمان و در فاصله 42 کیلومتری شمال شرق شهر بابک و 132 کیلومتری شمال غرب معدن مس سرچشمه قرار دارد.

در شهر بابک نمونه‌های بسیار زیبا و متنوع فیروزه را می‌توانید مشاهده کنید. می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین منابع یافت فیروزه در استان کرمان شهر بابک می‌باشد. رنگ این فیروزه معمولاً کدرتر از فیروزه نیشابور است. جلا و کیفیت آن نیز نسبت به فیروزه نیشابور کمتر است. به همین دلیل در هنگام مشاهده این سنگ‌ها تفاوت آن‌ها به راحتی مشخص است.
بنابراین شما می‌توانید به راحتی در هنگام خرید این محصول فیروزه نیشابور را از فیروزه کرمان تشخیص دهید. همچنین می‌توان گفت فیروزه نیشابور درخشش بیشتری نسبت به فیروزه کرمان دارد که زیبایی این سنگ را دو چندان می‌کند.

تفاوت معادن فیروزه نیشابور و فیروزه کرمان

بی شک فیروزه نیشابور یکی از اصلی‌ترین و مرغوبیت ترین فیروزه‌ها در جهان است به همین دلیل باید دقت داشته باشید تا در هنگام خرید بتوانید این فیروزه‌ها را از هم تشخیص دهید.

فیروزه نیشابور زیباترین و درخشان ترین فیروزه شناخته شده در جهان است و گران‌بهاترین رنگ فیروزه شناخته شده در جهان یعنی آبی آسمانی را دارد . اما یکی از کوچک‌ترین معایبی که می‌توان برای این فیروزه در نظر گرفت این است که ضخامت آن بسیار کم است و گفته می‌شود شاید به یک میلی‌متر هم نرسد. فیروزه معمولاً همراه با یک سنگ چسبیده به آن یافت می‌شود که به نام سنگ خارا شناخته می‌شود. این سنگ تحت فشار و دمای درونی زمین تشکیل می‌شود و جلوی تشکیل یک نگین فیروزه خالص را می‌گیرد.

در حالی که فیروزه کرمان از ضخامت بالایی برخوردار است و حالت گوشتی دارد و حتی زیر نگین آن هم فیروزه به راحتی قابل مشاهده است. معمولاً در معدن فیروزه کرمان رنگ آبی، آبی مایل به سبز و سبز قابل یافت است. اما ناگفته نماند که این نوع فیروزه ایران بسیار کمیاب است.

فیروزه نیشابور و کرمان

فیروزه نیشابور و کرمان

ویژگی‌های فیروزه نیشابور و کرمان

فیروزه کرمان تکه سنگ‌های کوچکی مانند یک سنگ عادی در پشت نگین خود دارد. ولی با این حال از زیبایی زیادی برخوردار هستند. رنگ‌های موجود در بازار در بین فیروزه نیشابور خیلی بیشتر از فیروزه کرمان می‌باشد. از این رو تنوع رنگی بیشتری دارد و از زیبایی بیشتری برخوردار است. به دلیل موقعیت و مکان تشکیل فیروزه نیشابور و عناصر تشکیل دهنده آن و موقعیت آب و هوایی منطقه نیشابور، فیروزه این شهر از رنگ‌های زیباتر و متنوع‌تری برخوردار است.

با اینکه فیروزه کرمان ضخیم‌تر از فیروزه نیشابور است اما همان‌طور که گفته شد میزان استحکام آن کمتر است. بیشتر فیروزه‌هایی که در شهر کرمان یافت شده‌اند از سختی بسیار پایینی برخوردار هستند و در برابر ضربه به راحتی می‌شکنند و خوردگی پیدا می‌کنند.
این سنگ‌ها مخصوصاً در زمان تراش یا استفاده از آن ساییده یا شکسته می‌شوند. در میان انواع فیروزه ایران، فیروزه‌های نیشابوری با وجود ضخامت کمی که دارد از استحکام بیشتری برخوردار هستند و شما می‌توانید با اطمینان خاطر بیشتر از آن استفاده کنید. در صنایع دستی فیروزه کوبی از فیروزه نیشابور استفاده می شود.

نکات مهم هنگام خرید فیروزه ایران

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که علاقه‌مند به این سنگ گران‌بها و زیبا هستید باید بدانید که در زمان خرید بتوانید فیروزه اصل را از فیروزه تقلبی تشخیص دهید. تنها زمانی می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید که بارها و بارها این سنگ زیبا را دیده باشید. پس هرچه بیشتر این سنگ زیبا و قیمتی را ببینید بیشتر و راحت‌تر می‌توانید اصل یا تقلبی بودن آن را تشخیص دهید.

یک نکته مهمی که با دانستن آن می‌توان فیروزه‌های اصلی را تشخیص داد دیدن پشت انگشتر فیروزه است. یکی دیگر از راه‌های تشخیص فیروزه اصل تشخیص از طریق رگه‌های تیره رنگی است که روی سنگ وجود دارد.

بررسی دقیق رنگ فیروزه

با این حال باز هم در هنگام خرید فیروزه اصل دقت داشته باشید که خیلی از فیروزه‌های تقلبی نیز ممکن است ویژگی‌های گفته شده در بالا را داشته باشند. بنابراین در هنگام خرید انواع فیروزه ایران با توجه به اینکه قراراست مبلغ زیادی را پرداخت کنید جهت خرید به فروشگاه‌هایی بروید که قابل اطمینان تر هستند و حتی می‌توانید از افرادی که در این زمینه تخصص دارند کمک بگیرید.

مهم‌ترین عامل در تفاوت قیمت‌های سنگ فیروزه رنگ آن است. در واقع رنگ سنگ هاست که تفاوت بین این سنگ‌ها و کمیاب بودن آن‌ها را مشخص می‌کند. رنگ آبی آسمانی اشباع شده گران‌ترین رنگ در بین رنگ‌های فیروزه می‌باشد که درصد خیلی زیادی از آن از معادن فیروزه نیشابور استخراج می‌شود بنابراین به رنگ آن‌ها دقت داشته باشید.

سنگ فیروزه اصل

سنگ فیروزه اصل

منطقه چاه فیروزه

کانسارمس چاه فیروزه در 32 کیلومتری شمال شهر بابک در استان کرمان واقع شده است. تأثیر محلول‌های حاوی مس، فسفر و آهن بر سنگ‌های آلومین دار چاه فیروزه و به ویژه دانه‌های آلونیت به عنوان مهم‌ترین عامل تشکیل فیروزه در نظر گرفته شده است.

معدن فیروزه باغوسمنان

یکی دیگر از معادن فیروزه ایران در استان سمنان واقع شده است که این معدن را با نام فیروزه باغوسمنان می‌شناسند. این منطقه در استان سمنان با نام فیروزه سمنان معروف است. این فیروزه رنگ آبی کم رنگ‌تری نسبت به فیروزه نیشابور دارد و خاصیت جلا پذیری کم‌تری نسبت به همتای نیشابوری خود دارا می‌باشد. گفته می‌شود این سنگ در مقابل همتای نیشابوری خود پس از مدتی که استفاده شد دچار خوردگی می‌شود. شاید دلیل اینکه در مقایسه با فیروزه نیشابور از اهمیت کمتری برخوردار است همین ویژگی‌های گفته شده باشد.

معدن فیروزه عبدالله گیو

یکی دیگر از معادن فیروزه ایران که در استان خراسان وجود دارد معدن فیروزه عبدالله گیو است که در 65 کیلومتری شمال شرق نیشابور و جنوب شهرستان قوچان قرار گرفته است. این معدن شامل سه محدوده آقایه، الس و قزل آقا می‌باشد. سنگ‌های این فیروزه معمولاً به رنگ سبز در داخل کوه‌های آتشفشانی قرار گرفته است.

در ایران معادن زیادی از فیروزه یافت می‌شود اما معادنی که در این نوشتار برای شما آورده شده است از بالا به پایین اصلی‌ترین و مهم‌ترین معادن ایران است که منابع اصلی استخراج فیروزه در ایران شناخته می‌شوند. مثلاً در شهرهای مثل اصفهان، مشهد، سیستان و بلوچستان و بیرجند وجود چنین معادنی گزارش شده است.

author-avatar

درباره صنایع دستی حامد کریمی

صنایع دستی حامد کریمی از سال 85 درزمینهٔ تولید محصولات فیروزه کوبی، قلم‌زنی و میناکاری آغاز به کار نمود. برند کریمی همیشه محصولات باکیفیتی ارائه نموده و همواره در تلاش است با حفظ کیفیت و رضایت مشتری به تنوع محصولات بپردازد و جایگاه خود را ارتقا ببخشد. این برند هم اکنون جز برترین برندهای تولید صنایع دستی می‌باشد.

1 نظر در “فیروزه ایران و انواع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − هفت =